Jak wyczyścić zamszowe buty? O pielęgnacji i czyszczeniu zamszu


Pytania o to, jak wyczyścić zamszowe buty letnie, jak czyścić zamsz po zimie oraz wszelkie inne zagadnienia zahaczające o czyszczenie zamszu, często pojawiają się w pytaniach od Was. Dlatego dzisiaj zbieramy te wszystkie kwestie w jednym artykule i podpowiemy, jak czyścić zamsz i jak się z nim obchodzić, aby nabierał pięknej patyny i starzał się jak dobre wino.

Jak wyczyścić zamszowe buty, aby ich nie zniszczyć?

Skóra zamszowa różni się od skóry licowej tym, że jest niewyprawiona, ma bardzo krótkie włosie, które jest trójwymiarowe i układa się w naturalny sposób. Pytanie o to, jak wyczyścić zamszowe buty jest tutaj jak najbardziej zasadne. Pielęgnacja i czyszczenie zamszu oraz innych skór, np. nubuku, wymaga indywidualnie dobranej metody oraz odpowiednich akcesoriów.

Wysokiej jakości obuwie damskie, które znajdziesz na stronie hegos.eu, to buty, które będą służyć Ci przez lata. Zadbaj o nie odpowiednio, a odwdzięczą Ci się wyrazistym kolorem, niezmienionym fasonem i włoskim pięknem, które jest w nie wpisane na stałe.

Czyszczenie zamszu jest proste i daje bardzo dobre efekty, jeśli:

 • robisz to regularnie,
 • używasz odpowiednich akcesoriów do czyszczenia zamszu.

Jeśli chodzi o pierwszy punkt, to warto pamiętać o tym, że zamsz jest materiałem, który nie lubi długotrwałego kontaktu z wodą i wilgocią, zarówno podczas codziennego użytkowania, jak i czyszczenia. Regularne pozbywanie się drobnych zanieczyszczeń na sucho, np. zaschniętego błota z zamszowej powierzchni, to pierwszy krok do tego, aby cieszyć się pięknymi zamszowymi butami na dłużej.

W kwestii drugiej, czyli czym czyścić zamsz, bardzo ważny jest dobór odpowiednich akcesoriów. Na stronie naszego sklepu internetowego HEGO’S znajdziesz m.in.:

 • specjalną szczoteczkę Collonil Combi Brush z włoskami mosiężnymi, syntetycznymi i gumowymi,
 • specjalną kostkę Collonil Nubuk Box wykonaną ze spienionej gumy, z cienką warstwą krepy.

Dobrze wyprofilowane włosie szczoteczki do zamszu ułatwi Ci doczyszczenie butów zamszowych nawet w trudnodostępnych miejscach.

Czyszczenie zamszu - środki do bezpiecznej pielęgnacji

Teraz pojawia się pytanie o to, jak czyścić zamszowe buty, czym wyczyścić zamszowe buty, gdy już wykonasz wstępną pielęgnację szczoteczką do zamszu na sucho. Zamsz i nubuk to materiały naturalne i lubią, aby obchodzić się z nimi delikatnie. Twoje zamszowe kozaki lub zamszowe mokasyny z pewnością podziękują Ci, jeśli wybierzesz wysokiej jakości preparaty do czyszczenia i impregnacji. Szczególnie polecamy:

 • Collonil Impregnat Nub+Velours, czyli spray do odświeżania i impregnacji obuwia z weluru, nubuku i zamszu,
 • Collonil Carbon Pro - preparat na bazie cząsteczek węgla, który zabezpiecza zamszowe powierzchnie przed wnikaniem wody do środka.

Obydwa środki do pielęgnacji obuwia mają delikatną formułę, są skuteczne w działaniu i bez najmniejszych obaw możesz je stosować na zamszowe buty jasne lub ciemne. Co więcej, preparaty Collonil możesz także zastosować do impregnacji zamszowej torebki czy zamszowego paska.

Wysokiej jakości zamszowe buty HEGO’S Milano z pewnością będą służyły Ci przez kilka dobrych sezonów. Wszystkie modele zamszowych butów wykonujemy ze skór naturalnych wysokiej jakości, a cały proces tworzenia obuwia odbywa się rzemieślniczo we włoskich fabrykach.

Jak czyścić zamsz w różnych kolorach?

Jeśli zastanawiasz się, czym wyczyścić zamszowe buty w różnych kolorach, aby ich nie zniszczyć, to podpowiemy Ci, jak to zrobić. Zarówno zamsz, jak i welur oraz nubuk nie lubią długotrwałego kontaktu z wodą, ani namaczania różnymi środkami do pielęgnacji. Postaw na czyszczenie na sucho za pomocą przeznaczonej do tego szczoteczki.

Czyszczenie zamszu jasnego oraz czyszczenie zamszu czarnego może odbywać się przy pomocy tej samej szczoteczki, ale pamiętaj o tym, aby po każdej parze obuwia usunąć z niej kurz, drobinki błota, a także pozostałości zamszu z poprzednich butów. Delikatna struktura zamszu wymaga wprawnego szczotkowania na sucho, aby zachowała swoją trójwymiarowość i urok. Zamsz szczotkuj w różnych kierunkach, aby pozbyć się zabrudzeń i równomiernie “ożywić” zamszową skórę.

Po zakończonym szczotkowaniu, raz na jakiś czas użyj preparatu do impregnacji, aby zabezpieczyć zamszowe buty przed przenikaniem wody do wewnątrz. Dodatkowo możesz również użyć Collonil Colour Stop, który zapobiega farbowaniu wewnętrznej wkładki buta, jednocześnie pozwalając stopie swobodnie oddychać.

Czym wyczyścić zamszowe buty, gdy plamy są bardzo uporczywe

Czyszczenie zamszu powinno stać się swoistym rytuałem, który będziesz powtarzać niemal po każdym dniu noszenia zamszowych kozaków, zamszowych balerin czy zamszowych mokasynów. Dlaczego jest to tak istotne? Po pierwsze szybko zlokalizujesz zabrudzenia na butach, a po drugie, nie pozwolisz im wniknąć w strukturę zamszu i unikniesz ryzyka nieodwracalnego zniszczenia koloru obuwia.Zamsz, o który dbasz regularnie, pięknie się starzeje, nie niszczy się, a jedynie pokrywa się naturalną patyną, która z roku na rok dodaje mu uroku.

Co zrobić, jeśli plamy są uporczywe i nie zeszły po standardowym przeczesaniu zamszu szczoteczką i gumką do zamszu? Czym i jak umyć zamszowe buty? W tym przypadku niezbędny jest specjalna pianka czysząca do skór i zamszu, który pomaga pozbyć się plam z tłuszczu lub z innych, mokrych zabrudzeń. Dzięki specjalnie opatentowanej formule delikatnie wnika w powierzchnię skóry, ale nie niszczy jej i bardzo szybko wysycha. Producent szamponu do skór zawsze podaje szczegółowe instrukcje, jak wyczyścić zamszowe buty, aby nie zaszkodzić delikatnej, zamszowej powierzchni.

X

Magazyn HEGO'S Milano / ul. POLECZKI 21 / 02-822 Warszawa
Skorzystaj jako pierwsza! Wystarczy, że udostępnisz nasz post na FB lub na Instagramie na Stories, oznaczając nas, a my wyślemy Ci KOD wcześniejszego dostępu. Zacznij Polowanie ON-LINE już 9 czerwca od 21.00.

Bądź na bieżąco:

X

Zgodnie z art. 13 RODO informujemy, iż:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Stark Corp Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie tel. 22 403 03 70, admin@hegos.eu ;
 2. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji usługi newsletter, na podstawie art. 6 ust 1 pkt a RODO;
 3. Podane przez Panią/Pana dane osobowe będą udostępniane innym odbiorcom wyłącznie na podstawie przepisów prawa oraz zawartych umów;
 4. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane do momentu wycofania zgody na otrzymywanie newsletter;
 5. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem - w granicach określonych w przepisach prawa;
 6. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
 7. Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest dobrowolne, lecz niezbędne do realizacji usługi newsletter;
 8. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania.
-->